Desi Hesaplama

23/04/2020 2 Yazar: hmax
Yazıyı değerlendirin
[Toplam: 21 Ortalama: 5]

Desi hesaplama ile elinizdeki ürünün en, boy ve yüksekliğini santimetre olarak yazmanız durumunda desi ölçülerini pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Değerleri girdiğinizde hesaplama otomatik yapılacaktır.

Desi Nedir?

Desi, özellikle taşımacılık sektöründe kullanılan ve gönderi yapılan ürünlerin hacimsel hesaplanmasına denmektedir. Taşıma sektöründe bulunan firmalar ürünün desisini hesaplayarak gönderi ücretini belirlemektedirler. Gönderi ücretleri desi ve kilogram (kg) esas alınarak belirlenmektedir. Dosya tarzı gönderiler hariç ürünün kilogram ağırlığı ve desi hacmi ölçümünden sonra hangisi daha yüksek ise yüksek oran baz alınarak gönderi ücreti hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse kilogram ağırlığı 8 kg olan ve desi ölçüsü 30 desi olan bir gönderide desi ölçüleri daha yüksek olduğu için desi üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır.

E ticaret firmaları da gönderilerin uygun fiyata gitmesi için kargo firmaları ile özel anlaşmalar yapmaktalar. Gönderi adedinin fazla olması gönderilerin desi ücretlerinin daha makul olmasını sağlamaktadır.

Desi Nasıl Hesaplanır? Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Desi, “ ürünün en x boy x yükseklik / 3000 “ formülü ile hesaplanarak ürünün hacminin bulunmasıdır. Kargo gönderi ücretleri kargo firmalarının ve e ticaret firmalarının sitelerinde güncel olarak sunulmaktadır. Sizin gönderiniz nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise yukarıda sizler için hazırlamış olduğumuz desi hesaplama ile ürününüzün desi hesabını yapınız. Desi ölçüsü ürün ağırlığından fazla çıkar ise desi, ürün ağırlığı fazla çıkar ise kilosu üzerinden gönderi yapmak istediğiniz kargo firmasının kargo gönderim ücret tablosundan çıkan rakamlarınıza uygun olan yeri bularak gönderi fiyatınızı hesaplayabilirsiniz.